Енергоефективність

Україна може позбутися залежності від імпорту газу завдяки біоенергетиці

 

Потенціал та необхідні кроки для розвитку біоенергетики, у т.ч. біометану і відновлюваних газів обговорили учасники онлайн-семінару, організованого Біоенергетичною асоціацією України із партнерами.

 

На відкритті заходу заступник Міністра енергетики України з питань євроінтеграції Ярослав Демченков наголосив на важливості розвитку біоенергетики та окреслив вже підготовлені Міненерго, Держенергоефективності та експертами БАУ законопроєкти, мета яких – сприяти заміщенню газу завдяки місцевим видам палива.

 

Крім цього, Я. Демченков наголосив на перевагах «зеленого» водню та роботі у цьому напрямі: «Ми готуємо дорожню мапу та невдовзі розпочнемо підготовку Стратегії водневої економіки, а потім, - кропітка робота із створення ринку, підготовка законодавства, технічних регламентів тощо. За нашою оцінкою, розвиток водневої енергетики стане поштовхом для значних інвестицій приватного сектора та пожвавлення економіки країни».

 

У свою чергу, Юрій Шафаренко, заступник Голови Держенергоефективності, представив можливості для заміщення природного газу місцевими видами палива: «У 2019 р. Україна імпортувала близько 14 млрд м3 газу. Весь обсяг споживання газу минулого року склав майже 30 млрд м3. При цьому, використовуючи значні біоенергетичні ресурси (агровідходи, енергорослини тощо), можна замістити  37 млрд м3 у рік. Звичайно, це максимальний потенціал. Втім навіть його технічно-досяжної половини буде достатньо, щоб замістити імпорт газу».

 

Зокрема, завдяки виробництву та використанню біометану можна заміщувати в еквіваленті 7,8 млрд м3 газу у рік. Це близько 25 % річного споживання газу в Україні і приблизно половина імпорту газу в 2019 році.

 

Біометан – це фактично універсальний ресурс, який потрібно використовувати для:

виробництва енергії безпосередньо біля споживача (на відміну від біогазу);
моторного палива;
прямого заміщення газу;
експорту в ЄС.

 

Для розвитку сфери виробництва біометану наразі Міністерством енергетики, Держенергоефективності за участю експертів досліджуються можливі шляхи та законодавчі зміни.

 

У цілому, біоенергетичні проєкти є вигідними як країні, так і громадам через низку переваг:

- економія коштів на закупівлі природного газу;

- нові робочі місця та додаткові надходження коштів до бюджетів;

- активізація агросектору та інших суміжних галузей;

- стабільне енергозабезпечення та успішне проходження опалювальних сезонів.

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

 

 

 

Енергоефективність - це потужний міжсекторальний інструмент для декарбонізації та розвитку конкурентоздатної економіки

На цьому наголосив т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура, виступаючи на 11-му Європейсько-українському енергетичному дні «Відновлення після кризи: Чи актуальна «Зелена» Угода для України?».

Як відомо, енергоємність ВВП України – втричі вища, ніж у Німеччині, і в середньому у 2 рази більша, ніж в ЄС. Інструментом для вирішення цієї проблеми є саме енергоефективність, яку потрібно розвивати абсолютно в усіх секторах (будівлях, промисловості, транспорті та ін.).

 

«Енергоефективність безпосередньо впливає на активізацію економіки, її декарбонізацію та посилення конкурентоздатності, а також є ключовою складовою Європейського зеленого курсу. Тому Держенергоефективності спільно з Міненерго продовжує роботу над фундаментальними законодавчими актами та впровадженням цілої низки ініціатив з енергоефективності», -  наголосив К. Гура.

 

Так, під час виступу Костянтин Гура окреслив впроваджені кроки, які стимулювали залучення приватних інвестицій в енергоефективність та економіку країни  в цілому, зокрема:

 

«Теплі кредити» - перша в Україні програма національного масштабу, яка дала реальну підтримку та стимул для понад 850 тис. родин, щоб інвестували близько 8,6 млрд грн в енергоощадні заходи та заощаджувати 20-40% і більше витрат на платіжках. Таку дієву програму потрібно продовжувати. Держенергоефективності за підтримки Міненерго розроблено та подано на розгляд Уряду відповідний проєкт рішення щодо дії програми у 2021 році.

 

Енергосервісний механізм, співавтором якого було Агентство, дозволив укласти понад 500 ЕСКО-договорів вартістю більше 1,1 млрд грн, щоб модернізувати дитячі садки, школи, лікарні та інші бюджетні установи. Наразі розроблено законопроєкт, який дасть змогу зняти існуючі на сьогодні бар’єри для ЕСКО-закупівель. Очікується якнайскоріше погодження та прийняття законопроєкту.

 

Розвивається ринок послуг із сертифікації енергоефективності будівель. Багато фахівців пройшли навчання та отримали понад 2200 атестатів, що свідчить про попит на послуги з сертифікації та обстеження інженерних систем будівель. Щомісяця енергоаудитори складають близько 200-300 сертифікатів. Вже видано більше 4700 сертифікатів будівель із різними класами енергоефективності та рекомендаціями щодо їхньої термомодернізації.

 

Понад 220 місцевих органів влади впроваджують системи енергоменеджменту в бюджетній сфері.

 

1,3 млрд євро у рік – це кошти, зекономлені завдяки зменшенню споживання 7 млрд м3 газу населенням, бюджетними установами, підприємствами теплокомуненерго у 2019 р. порівняно із 2014 роком. Цьому сприяло і поширення енергоефективних проєктів, і встановлення понад 2,4 ГВт потужностей, що генерують тепло із альтернативних джерел енергії.

 

Більше 25 тис. родин, які інвестували понад 520 млн євро в сонячні панелі, тепер є менш енергозалежними та заощаджують на платіжках.

 

«Серед головних ініціатив, над якими зараз працює Держенергоефективності, - це розробка нової п’ятирічної цільової економічної програми з енергоефективності, яка буде охоплювати різні сектори економіки і передбачати державну підтримку для впровадження заходів з енергозбереження та використання відновлюваних джерел енергії», - підсумував К.Гура.

 

На важливості посилення розвитку сфери енергоефективності наголосили й інші учасники заходу. При цьому, представники UNIDO, GIZ, Європейського інвестиційного банку та інших організацій запевнили, що підтримують Україну у цій сфері і готові продовжувати співпрацю. 

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності

 

 

 

 

Україна та Швейцарія мають широкі можливості для поглиблення співпраці у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та Посол Швейцарії в Україні Клод Вільд обговорили можливості для поглиблення співпраці двох країн у сфері енергоефективності, «чистої» енергетики та енергетичної утилізації сміття.

 

Серед пріоритетів партнерства - скорочення та заміщення споживання газу.

 

Зокрема, С.Савчук поінформував Посла про діючі програми щодо стимулювання населення та бюджетних установ до впровадження енергоефективних заходів, у т.ч. через механізм співфінансування «теплих кредитів», ЕСКО, енергоменеджмент. Це «win-win policy», від якої виграють усі: держава, споживачі, бізнес.

 

Крім цього, в українських містах реалізуються спільні із Швейцарією біоенергетичні проекти.

 

Наприклад, у 2016 р. у Вінниці за підтримки Державного секретаріату з економічних питань Швейцарії (SECO) модернізовано котельню потужністю 23,2 МВт, де встановлено два твердопаливні котли потужністю 2,6 МВт кожний на трісці. Котельня забезпечує теплом і гарячою водою цілий мікрорайон міста. Потенціал заміщення газу завдяки котельні та іншим впровадженим енергоефективним заходам – близько 5,2 млн м3 у рік.

 

За підтримки SECO у Житомирі впроваджується ще один проект щодо встановлення когенераційної установки на трісці потужністю 1,2 МВт електричної енергії та
7,1 МВт теплової енергії.

 

Окрім цього, сторони обговорили напрацьовані Агентством із партнерами законодавчі ініціативи щодо:

 

- розвитку ринку рідких біопалив в Україні;

 

- запровадження електронної системи торгівлі твердим біопаливом;

 

- стимулювання підвищення енергоефективності у промисловості;

 

- енергетичної утилізації сміття.

 

За підсумками зустрічі сторони домовилися детально опрацювати потенційні шляхи партнерства, у т.ч.:

 

- можливості залучення технічної допомоги для розробки якісних техніко-економічних обгрунтувань для проектів щодо заміщення газу;

 

- використання швейцарського досвіду, технологій та інвестицій у проектах «чистої» енергетики, енергоефективності та «waste-to-energy» в Україні;

 

- розвиток державно-приватного партнерства у вищезазначених сферах;

 

- підвищення енергоефективності системи централізованого теплопостачання в українських містах;

 

- розробка спільних фінансових інструментів для підготовки «bankable» проектів у вищезгаданих напрямах.

Катарський бізнес вивчає перспективи «чистої» енергетики, енергоефективності та енергетичної утилізації сміття в Україні

 

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук провів зустріч із представниками катарської компанії «Nebras Power» (https://nebras-power.com), з якими обговорив інвестиційний потенціал «чистої» енергетики, енергоефективності та енергетичної утилізації сміття в Україні.

 

Як відомо, Катар має потужну газову та нафтову промисловість. Водночас, відповідно до «Qatar National Vision 2030» ця країна тримає курс на диверсифікацію економіки та сталий розвиток.

 

За словами представників компанії, «Nebras Power» спеціалізується на проектах виробництва енергії, у т.ч. із відновлюваних джерел, по всьому світу. Так, за останні 5 років компанія запровадила енергетичні проекти загальною потужністю близько 4,8 ГВт у таких країнах, як Нідерланди, Йорданія, Індонезія та інші.

 

У свою чергу, С.Савчук представив здобутки та законодавчу базу України у «чистій» енергетиці та енергоефективності.

 

Особливу увагу сторони звернули на перспективи розвитку сфери виробництва рідкого біопалива, біогазу, а також енергії із сміття.

 

Також С.Савчук ознайомив представників компанії із Інвестиційною інтерактивною картою України «UAMAP» (https://uamap.org.ua).

 

За підсумками зустрічі сторони домовилися опрацювати пріоритетні напрями співпраці двох країн, а також потенційні проекти у зазначених сферах.

Вже більше 680 будівель в Україні отримали сертифікати енергоефективності

 

Вже більше 680 будівель в Україні отримали сертифікати енергоефективності, зокрема:

187 житлових будинків;
185 громадських будівель;
150 навчальних закладів;
113 лікарень;
42 дитячих садочки;
5 підприємств торгівлі;
3 готелі.

Як пояснив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, користь сертифікації полягає у можливості чітко визначити клас енергоефективності будівлі та отримати інформацію щодо:

обсягу енергоспоживання;
необхідності впровадження енергоефективних заходів.

Нагадуємо, що Держенергоефективності веде та оприлюднює на своєму сайті:

перелік атестованих енергоаудиторів: http://saee.gov.ua/uk/content/energy-auditors-attestation;
базу даних сертифікатів: http://saee.gov.ua/uk/content/energy-certificate.

Усі зацікавлені можуть знаходити енергоаудиторів на сайті Агентства, проводити сертифікацію та підвищувати енергоефективність будівель.

Сергій Савчук: 4 млрд євро «зелених» інвестицій за 5 років свідчать про те, наскільки затребуваними є проекти з енергоефективності та «чистої» енергетики в країні

 

1 DSC_0273.JPG

На 11-му Форумі сталої енергетики Центральної та Східної Європи «SEF 2019 KYIV» Голова Держенергоефективності Сергій Савчук окреслив бачення подальшого розвитку «чистої» енергетики та енергоефективності України.

 

«4 млрд євро «зелених» інвестицій за 5 років свідчать про те, наскільки затребуваними та успішними є проекти у цих сферах в країні. Також це значний поштовх для активізації економічних процесів. І цей тренд має тривати й надалі», - повідомив С. Савчук.

 

Так, за оцінками експертів, у світі вже активно відбувається енергетична трансформація. Технології у відновлюваній енергетиці, електротранспорті  швидко дешевшають. Все більше країн ставлять нові амбітні цілі у цих напрямах.

 

Враховуючи інновації та зменшення вартості обладнання, «чиста» енергетика має продовжувати розвиватися.

 

Крім цього, нещодавно Урядом прийнято рішення підпорядкувати  Держенергоефективності новому об’єднаному Міністерству енергетики і захисту довкілля України.

 

«Спільно із Олексієм Оржелем ми продовжимо реалізовувати виважену державну політику в сфері «чистої» енергетики, енергоефективності та енергетичної утилізації сміття», - наголосив С. Савчук.

 

Голова також додав, що вже є ціла низка розроблених законопроектів щодо:

  • розвитку ринку рідких біопалив;
  • створення прозорого та конкурентного ринку торгівлі твердим біопаливом;
  • впровадження високоефективної когенерації;
  • стимулювання промислових підприємств до енергоефективності та «чистої» енергетики;
  • залучення інвестицій в енергетичну утилізацію сміття.

Держенергоефективності оприлюднило результати моніторингу комерційного обліку тепла і води в регіонах України

 

1 Слайд1.JPG

За результатами проведеного Держенергоефективності моніторингу комерційного обліку тепла і води, у 24 регіонах та м. Києві вже оснащено лічильниками:

 

- тепла – 79,3% житлових та 78,2% нежитлових будівель;

 

- холодної води – 72,3% житлових та 94,5% нежитлових будівель;

 

- гарячої води – 16,4% житлових та 52,5% нежитлових будівель.

 

Цікаво, що лідерами із обладнання житлових будівель лічильниками є:

 

- тепла – Черкаська, Миколаївська, Хмельницька, Вінницька;

 

- холодної води – Миколаївська, Івано-Франківська, Закарпатська;

 

- гарячої води – Миколаївська, Київська області.

 

Водночас у вересні ц.р. Агентством виявлено понад 640 порушень вимог законодавства щодо строків встановлення лічильників гарячої та холодної води у житлових будинках. Відповідні повідомлення надіслано до Держпродспоживслужби.

 

Загалом, із моменту старту моніторингу у серпні 2018 р. і по сьогодні Агентством направлено до Держпродспоживслужби майже 1500 повідомлень щодо недотримання вимог Закону України «Про комерційний облік комунальних послуг».

 

Нагадую, що відповідно до зазначеного Закону оператори зовнішніх інженерних мереж зобов'язані забезпечити 100% облік:

 

- до 02.08.2018 - теплової енергії;

 

- до 02.08.2018 - гарячої та питної води для нежитлових будівель;

 

- до 02.08.2019 - гарячої та питної води для житлових будівель.

 

Завдяки обліку споживачі зможуть платити лише за використані ресурси. Крім цього, це ще один стимул для аналізу енергоспоживання та впровадження енергоефективних заходів.

 

Також закликаю мерів міст, голів обласних та районних державних адміністрацій приймати місцеві програми фінансування або співфінансування встановлення лічильників теплової енергії та водопостачання у бюджетній сфері та житловому секторі.

 

Детальніше про результати моніторингу дізнавайтеся на сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/content/commercial-accounting

 

 

Як заощадити на комунальних послугах до 70%: Голова Держенергоефективності дає практичні поради

 

В інтерв’ю для видання «Обозреватель», саме перед початком опалювального сезону, Голова Держенергоефективності Сергій Савчук представив дієві інструменти з енергоефективності для кожної громади, зокрема:

 

- саме комплексна термомодернізація будівлі, у т.ч. у рамках «теплих кредитів», дає 40-50% і більше економії витрат на комунальних послугах;

 

- завдяки енергосервісу (ЕСКО) економія енергоспоживання у бюджетних закладах сягає до 70% без жодної бюджетної інвестиції;

 

- в Україні є реальні успішні приклади використання біомаси для генерації теплової та електричної енергії;

 

- європейський досвід доводить ефективність генерації енергії із сміття, який найближчим часом  має застосовуватись в різних містах України.

 

Детальніше читайте в інтерв’ю: https://www.obozrevatel.com/ukr/green/yak-zaoschaditi-na-komunalnih-posl...

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

 

 

Більше 2 млрд євро інвестовано у понад 2500 МВт нових потужностей «чистої» електроенергетики, введених за 9 місяців цього року

 

 

Більше 2 млрд євро інвестовано у понад 2500 МВт нових потужностей відновлюваної електроенергетики, введених в Україні за 9 місяців цього року.

 

Зокрема, за цей період встановлено такі нові об’єкти:

 

- понад 2000 МВт – СЕС;

 

- майже 400 МВт – ВЕС;

 

- близько 120 МВт – СЕС домогосподарств (за 6 місяців ц.р.);

 

- 24 МВт – біогазові установки;

 

- 13 МВт – об’єкти малої гідроенергетики;

 

- 4 МВт – об’єкти на біомасі.

 

«Крім цього, завдяки цим новим об’єктам загальна потужність відновлюваної електроенергетики зросла у 2 рази лише за 9 місяців: із близько 2300 МВт станом на кінець 2018 р. до близько 5000 МВт станом на 01.10.2019», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

 

Такі швидкі темпи введення об’єктів, які генерують «чисту» електроенергію, дозволять виконати міжнародні зобов’язання та досягти мети Національного плану дій із відновлюваної енергетики до 2020 р. у частині електроенергетики.

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

За даними Держенергоефективності, ОСББ «Доценка, 23» (м. Чернігів) залучало «теплі кредити»:

 

- у 2017 р. – для встановлення ІТП та заміни вікон;

 

- у 2018 р. – для утеплення фасаду та підвалу.

 

Загальна сума кредитів склала 1,4 млн грн, із яких:

 

- держава відшкодувала 700 тис. грн;

 

- місто – 500 тис. грн;

 

- а область – 10% річних щомісячно із 2018 року.

 

Після усіх компенсацій фактична вартість проекту для ОСББ – 200 тис грн, а для 1-ї родини – 170 грн/місяць.

 

Завдяки цілому комплексу енергоефективних заходів витрати на опалення  зменшилися майже на понад 50%: із 37 грн/м2 до 9-18 грн/м2 у різні місяці.

 

При цьому, вартість квартир підвищилася на 30 відсотків.

 

«Шановні голови ОСББ, переймайте такий досвід та поспішайте скористатися перевагами співфінансування «теплих кредитів» із різних джерел у поточному році!», - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Комплексна термомодернізація ОСББ за «теплими кредитами» дозволяє зменшити на 50% і більше комунальні платежі

 

На прес-конференції 3 жовтня в ІА «УНІАН» Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, директор Представництва Фонду ім. Ф. Еберта в Україні Марсель Рьотіг із експертами та головами ОСББ презентували:

 

- результати оцінки «теплих кредитів», проведеної Держенергоефективності, Фондом ім. Ф. Еберта та Українським центром соціальних реформ;

 

- успішні історії ОСББ, які після комплексної термомодернізації заощаджують 40-50% і більше на комунальних рахунках.

 

«Так, ми вже втретє аналізуємо ефективність використання бюджетних коштів програми із точки зору досягнення економії енергоресурсів. Спочатку ще у 2016 р. таку експертизу провели із USAID, потім – із GIZ, тепер - із Фондом ім. Ф. Еберта (Німеччина)», - повідомив Сергій Савчук.

 

Під час дослідження здійснено не лише репрезентативні вибіркові обстеження учасників програми, а зібрано та проаналізовано дані про їхнє енергоспоживання від 82 підприємств теплокомуненерго, обленерго, облгазів.

 

За результатами оцінки програми:

 

- середня річна економія споживання газу для приватного домогосподарства складає більше 25%;

 

- середня річна економія споживання тепла для ОСББ становить 20%,  газу – 10%, а електроенергії – 9%.

 

Крім цього, отримано важливі висновки щодо мультиплікаційного ефекту програми на економіку, а саме:

 

- щорічна економія газу у рамках програми – близько 330 млн м3;

 

- одна вкладена гривня в рамках програми дає додатково 3 грн залучених приватних коштів в економіку;

 

- житлові субсидії знижують стимул до енергоефективності;

 

- при цьому після утеплення кількість отримувачів субсидій знижується в ОСББ.

 

«Якщо ж брати до уваги конкретні історії учасників програми, то ми маємо численні ОСББ, які задоволені підвищенням комфорту та зменшенням платіжок на 40-50% і більше після термомодернізації», - наголосив Сергій Савчук.

 

Практичним досвідом утеплення поділилися голови ОСББ із м. Чернігова та м. Запоріжжя. Наприклад,  ОСББ «Доценка, 23» (м. Чернігів) взяло участь у програмі у 2017 р., щоб встановити ІТП та замінити вікна, а вже вдруге у 2018 р. – утеплило фасад та підвал. Загальний обсяг «теплого кредиту» склав 1,4 млн гривень.

                

ОСББ отримало потрійну компенсацію. Держава вже повернула 700 тис. грн, місто – 500 тис. грн, а область відшкодовує 10% річних, починаючи із 2018 року.

 

Після усіх компенсацій витрати за проектом в середньому на 1 квартиру становлять лише близько 170 грн у місяць.

 

При цьому, завдяки комплексу енергоефективних заходів витрати на опалення  зменшилися майже на понад 50%: із 37 грн/м2 до 9-18 грн/м2 за місяць, а вартість житла піднялася на 30 відсотків.

 

«Тож, закликаю усі ОСББ ще цієї осені користуватися державним та місцевим співфінансуванням «теплих кредитів», щоб в опалювальний сезон жити у комфорті та із меншими комунальними платіжками», - підсумував Голова Агентства.

 

Також очікується продовження програми Урядом на наступний рік.

 

Довідково:

 

Презентації із прес-конференції можна завантажити на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/news/3157.

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

Старт 2-ї хвилі державної підтримки для ОСББ: ще 70 об’єднань залучили понад 25 млн грн «теплих кредитів» за тиждень

 

 

Минулого тижня ще 70 ОСББ залучили більше 25 млн грн «теплих кредитів» на енергоефективні заходи у багатоповерхівках.

 

Така можливість з’явилася завдяки виділенню Урядом додаткових 380 млн грн на стимулювання утеплення ОСББ. Це у 2 рази перевищує обсяг коштів для підтримки ОСББ у рамках 1-го траншу фінансування у 2019 році (190 млн гривень).

 

Враховуючи активність ОСББ у попередні роки, найближчим часом очікується надходження чималої кількості заявок щодо «теплих кредитів».

 

Нагадуємо, що «теплі кредити» для ОСББ надають:

 

- Ощадбанк;

 

- Укргазбанк;

 

- ПриватБанк.

 

Загалом у ц. р. вже понад 1200 ОСББ отримали в банках близько 450 млн грн «теплих кредитів». 

 

Окрім державного відшкодування, ОСББ можуть отримати додаткові компенсації у рамках понад 100 місцевих програм «теплих кредитів» (http://saee.gov.ua/uk/programs/map).

 

«Отже, шановні голови ОСББ, поспішайте скористатися державною програмою, щоб впровадити усі необхідні енергоефективні заходи та надати до банків підтвердні документи (акти виконаних робіт) до 30 листопада цього року!», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Сергій Савчук: Ощадбанк відновлює видачу «теплих кредитів» для ОСББ

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та Голова правління Ощадбанку Андрій Пишний уклали додатковий договір про співпрацю щодо співфінансування виділених Урядом 380 млн грн для утеплення ОСББ.

Таким чином, 3 державні банки – Ощадбанк, Укргазбанк, ПриватБанк – знову видають «теплі кредити» для ОСББ.

 

Це унікальна можливість для ще близько 3 тисяч ОСББ (понад 230 тис. родин) у ц.р.:

 

залучити до 1 млрд грн «теплих кредитів»;

 

одержати до 70% відшкодування із держбюджету;

 

отримати додаткові компенсації із місцевих бюджетів;

 

заощаджувати 50% і більше на комунальних послугах;

 

підвищити вартість квартир в утеплених багатоповерхівках в середньому на 30%;

 

жити в теплі та комфорті.

 

Нагадуємо, що для отримання відшкодування усі ОСББ мають подати до банків підтвердні документи та акти виконаних робіт до 30 листопада цього року.

 

«Тому, шановні голови ОСББ, не гайте часу, а вже зараз подавайте заявки в Ощадбанк, Укргазбанк і ПриватБанк та готуйтеся до опалювального сезону!», - повідомив С.Савчук.

Близько 12 тис. домогосподарств в Україні вже використовують сонячні панелі та заощаджують на рахунках за електроенергію

 

Українські родини продовжують активно переходити на «чисту» електроенергію.

 

«Так, у II кварталі ц. р. ще понад 3 тис. домогосподарств встановили сонячні панелі загальною потужністю більше 85 МВт. Це у понад 2 рази більше, ніж за I квартал цього року (1400 родин)», - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

 

Загалом, станом на 01.07.2019 в Україні нараховується вже близько 12 тис. сімей, які використовують сонячні електростанції загальною потужністю близько 280 МВт. Для порівняння на кінець 3-го кварталу 2015 р. було лише 130 таких родин.

 

«Обсяг інвестицій домогосподарств у 280 МВт СЕС сягнув понад 240 млн євро!», - наголосив С.Савчук.

 

ТОП-3 області, де встановлено найбільше СЕС у домогосподарствах:

 

- понад 1500 (≈ 40 МВ) - Дніпропетровська;

 

- більше 1200 (≈ 33 МВт) - Тернопільська;

 

- понад 1000 (≈ 20 МВт) - Київська (із м. Київ).

 

Таке стрімке зростання попиту на сонячні панелі спостерігається після розробки спільно із Держенергоефективності та прийняття Парламентом у 2015 р. Закону №514-VIII щодо запровадження «зеленого» тарифу для СЕСд потужністю до 30 кВт із прив’язкою до курсу євро.

 

Крім цього, законопроектом № 10357, прийнятим Парламентом 11 липня ц.р., врегульовано питання розміщення СЕСд потужністю до 30 кВт на розсуд власника (на даху або на землі).

 

Враховуючи, що в Україні налічується 6,5 млн домогосподарств, потенціал для ринку використання сонячних панелей – значний.

 

 

 

 

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності

Ще 20 млн грн відшкодовано позичальникам «теплих кредитів» у липні цього року

 

Держенергоефективності здійснило чергову компенсацію за «теплими кредитами», а саме – виплатило майже 20 млн грн, зокрема:

 

- близько 17 млн грн – для ОСББ;

 

- 3 млн грн – для утеплення приватних будинків.

 

Кошти спрямовано на рахунки позичальників в Укргазбанку, Ощадбанку, ПриватБанку, Укрексімбанку.

 

Всього у ц. р. Урядом відшкодовано близько 100 млн гривень.

 

Водночас, додаткову підтримку можна отримати у рамках понад 160 місцевих програм здешевлення «теплих кредитів», на які виділено понад 170 млн гривень (http://saee.gov.ua/uk/programs/map). У ц. р. із місцевих бюджетів вже виплачено майже 50 млн грн учасникам таких програм.

 

Загалом, із початку дії програми у 2014 р. і по сьогодні із держбюджету компенсовано 2,5 млрд гривень.

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю








  Характеристика об'єкта бюджетної сфери                
          Табл. 1            
№ п/п Назва показників Одиниці виміру Показники          
1 Назва суб`єкта Марківська районна державна адміністрація           
2 Назва об`єкта адміністративна будівля          
3 Адреса Луганська обл., смт.Марківка, вул.Центральна,18     забезпечення ГВП    
4 Рік забудови 1968     немає     так/ні
5 Будівельний об`єм будівлі куб.м. 7424     від централізованого теплопостачання